Početna - KULTURA - Glazbeno-scenska „bajka“ Opatija Carski grad

Glazbeno-scenska „bajka“ Opatija Carski grad

Raskošna glazbeno-scenska „bajka“ inspirirana povijesnim događajima i osobama prenijet će posjetitelje u vrijeme prve polovice 20. stoljeća, kada se u hotelskim salama plesao valcer, a na opatijskim se obalama sretale „okrunjene glave“ i lokalni ribari sa slavnim skladateljima, umjetnicima i piscima…

Opatija – Romantično i uzbudljivo vrijeme prve polovice prošlog stoljeća, kada su opatijskim parkovima šetale dame u krinolinama i gospoda u frakovima, a na gradskim se ulicama i terasama povijesnih hotela mimoilazili prinčevi i vojvode sa znanstvenicima, skladateljima i piscima svjetskog glasa ponovo će oživjeti uz glazbeno-scenski spektakl „Carski grad“ u subotu, 21. srpnja.

Nakon iznimno uspješnog četverodnevnog izdanja manifestacije RetrOpatija, koja je u grad privukla desetke tisuća posjetitelja i povela ih na putovanje zlatnim vremenima glazbe, Opatija će napraviti još jedan korak dalje u svoju bogatu prošlost i okrenuti još nekoliko stranica unatrag u „knjizi uspomena“ ispunjenoj zanimljivim događajima i ličnostima.

Neke od njih posjetitelji Carskog grada moći će i osobno „upoznati“, jer još jednom glavnom će prometnicom, koja će biti zatvorena za promet od skretanja za mul do Slatine, proći najslavniji svjetski znanstvenik Albert Einstein, genijalni pisac James Joyce, nadahnuti violinist Jan Kubelik, jedan od najvećih kompozitora u povijesti Gustav Mahler, izumitelji filma braća Lumiere i druge povijesne osobe koja su rado boravila u „kraljici Jadrana“.

Pridružit će im se i stotine zabavljača, ali i članova kostimiranih skupina iz Hrvatske, Italije, Austrije i Mađarske koji će se odjenuti po najnovijoj modi s kraja 19. i početka 20. stoljeća, ali i Gradska straža Bakar koja će stići povijesnim jedrenjakom. Posebno atraktivna bit će viktorijanska i bajkovita kočija grofova Štatenberskih koje dolaze iz Slovenije, a pješaci će morati pažnju obratiti i na „tehničku novotariju“ koja se pojavila na prijelazu stoljeća – „motoriziranu kočiju“, Renault Voiturette Type A iz 1898. godine.

U bogatom programu koji će se, s početkom u 20 sati, odvijati na petnaest lokacija u gradu, povijesno, kulturno, glazbeno i plesno nasljeđe nekadašnje Austro-ugarske monarhije i Opatije predstavit će niz glazbenih i plesnih nastupa u kojima će sudjelovati baletani, Mateo Žmak, Martina Majerle Trio, Albert Surina, Ivan Bošnjak, klapa Mirakul, Karolina Šuša, Vivien i Voljen Grbac, Mihalj Ivković, Esperanza i Claudio Frank…

Autentičnu atmosferu carske Opatije oživjet će i Opatijski kukali u svojim tradicijskim kupaćim kostimima, ribari i barkajoli, merkat po starinski, ali i Carska pivnica koju će postaviti Pivnica Medvedgrad.

Na ulicu će s posebnom ponudom, prilagođenom duhu manifestacije, izaći i ugostitelji, kao i izlagači autohtonih proizvoda i opatijski umjetnici, ali i niz opatijskih udruga i organizacija kao što su vatrogasci sa starom vatrogasnom kočijom, Društvo naša Djeca, Udruga 60+, Veseli Oldtimeri i Liburnia Classic Club. Bit će to prilika i za tisuće posjetitelja ove tradicionalne manifestacije da još jednom zavire u šarmantni dio opatijske prošlosti i postanu dijelom „renesanse“ ovog grada.

U subotu, 21.07. u 18:00 h se zatvara Ul. M. Tita od raskrižja s Ulicom Viktora Cara Emina do Slatine (ex. hotel Zagreb); cesta se otvara sljedeće jutro u 04:00 h. Promet gradskih autobusa odvijat će se za to vrijeme po Novoj cesti, a autobusna stajališta bit će uspostavljena na uobičajenim mjestima.

Crtice iz bogate povijesti Opatije:

1844. Izgrađena Villa Angiolina, zgrada koja je obilježila početak turizma u Opatiji i Hrvatskoj.

1857. U Voloskom rođen jedan od najznamenitijih hrvatskih znanstvenika svih vremena, Andrija Mohorovičić.

1860. Carica Maria Anna, supruga bivšeg cara Ferdinanda I., provela je u vili “Angiolini” gotovo tri mjeseca što je skrenulo pažnju bečke aristokracije na Opatiju.

1873. Do Matulja u zaleđu Opatije stigla je željeznica te je time otvoren put razvoja turizma u Opatiji i Lovranu. Bečka su gospoda do Opatije išla kočijama, a kasnije i tramvajima.

1883. Opatija je prvi turistički vodič dobila još davne 1883. godine pod naslovom ”Abbazia, Idylle von der Adria”. Vodič je tiskan u Beču.

1884. Izgrađen je Hotel “Quarnero” u Opatiji, današnji “Kvarner”. Hotel je djelo bečkog arhitekta Franza Wilhelma. Gradnja je trajala samo 10 mjeseci, a nakon otvorenja ugostio je poznate povijesne ličnosti.

1885. U Opatiji je otvoren drugi hotel po redu, hotel Kronprinzessin Stephanie, nazvan po prijestolonasljednici Štefaniji, supruzi Rudolfa Habsburškog. Danas taj hotel nosi ime Imperial. Od poznatih povijesnih ličnosti ovaj je hotel ugostio James Joyca, cara Franju Josipa I i Josipa Broza Tita.

Počinje izgradnja poznate šetnice Lungomare od Voloskoga kroz Opatiju pa sve do Lovrana na inicijativu Društva za uljepšavanje Opatije (Abbazianer Verschönerungsverein).

1887. U Opatiji osnovan prvi jedriličarski klub na Jadranu ”Union Yacht Club Quarnero” u Opatiji.

1889. Opatija je službeno proglašena prvim morskim klimatskim lječilištem na Jadranu.

1894. U Opatiji se održao susret Franza Josipa Habsburškog i pruskog cara Wilhelma II. O ovom susretu izvjestio je i New York Times.

U Opatiji osnovana prva hitna medicinska služba, samo 13 godina nakon osnivanja iste u Beču.

1898. Filmska ekipa braće Lumiere iz Pariza snimala je u Opatiji scenu uzburkanog mora.

1902. Održan je automobilistički rally Opatija-Nica.

U Opatiji je boravila slavna plesačica Isadora Duncan koja je kasnije zapisala u svojim memoarima da je inspiraciju za svoje pokrete ruku pronašla promatrajući lišće opatijskih palmi.

1904. U Opatiji rođen poznati pjesnik Drago Gervais.

1905. U Opatiji je boravio i Gustav Mahler koji je za vrijeme svog boravka napisao velik dio svoje VI. simfonije. Mahler je u Opatiji boravio u druđtvu supruge Alme i kćerki. Mahler je bio direktor bečke Opere od 1897. do 1907. godine, a potom i dirigent u njujorškom Metropolitanu.

1911. Dovršeno je obalno šetalište (lungomare) od Voloskog do Lovrana u dužini od 10 kilometara.

1913. Opatija ima desetak hotela, 44 pansiona, 83 vile i 5 kupališta. Zajedno s Lovranom, pretekla je Karlove Vary po broju turista te je jedna od najpoznatijih destinacija u Monarhiji.

Više informacija na www.visitOpatija.com! Vidimo se u Carskoj Opatiji!

Rabljena Vozila

Komentiraj

x

Pogledajte još

Sjećanje na Vukovar i Škabrnju

Opatija odala počast žrtvama Vukovara i Škabrnje na gradskoj tržnici Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata – ogranak grada Opatije i ...