Početna - IZDVOJENO - Hrvatska-Portugal 0:1
hrv portugal

Hrvatska-Portugal 0:1

Hrvatska se vraća doma.Naš kobni protivnik, Portugal, s(p)retno je ušao u osminu finala bez pobjede, ali i poraza na turniru što ih je itekako mobiliziralo pred ovu veliku utakmicu i gdje su odnijeli pobjedu 1:0.

Ante Čačić odlučio je na travnjak u Lensu postaviti identičnu postavu koja je nadigrala Turke i Čehe, dok je njegov suparnik Fernando Santoseliminirao ‘dječje bolesti’ iz prve tri utakmice. Maknuo je Vierinhu i Ricarda Carvalha iz obrane, osvježio vezni red i taktički izuzetno dobro pripremio svoje pulene.

Portugal je posve zaustavio lepršavu igru Hrvatske ‘sjeckanjem’ igre sitnim faulovima (imali su ih 13 na poluvremenu, naši 4), stoga Modrić, Rakitić i Perišić nisu dolazili u mogućnost za veću kombinatoriku.

Bila je to ‘šahovska bitka’ u svakom pogledu jer ulozi su bili strahoviti. Kroz igru šanse se nisu mogle stvarati, pa su prekidi ostali jedina šansa za obje momčadi. Tek u 61. minuti došlo je do prve velike šanse na utakmici -Domagoj Vida zahvatio je loptu nakon ubačaja kapetana Darija Srne, u skoku su bili Vida i Mandžukić, ali naš stoper je to poslao pored gola.

Portugalski izbornik pokušavao je ‘okretati’ utakmicu svojim potezima. Jedan od njih na početku drugog poluvremena bio je Renato Sanches koji je trkom i brzom distribuicijom lopte značajno poboljšao protok lopte ‘zelenih’ što im je nedostajalo u prvom poluvremenu s obzirom da je Hrvatska imala uglavnom preko 60% posjeda lopte.

Santos je odlučio preuzeti rizik uvođenjem trećeg napadača Ricarda Quaresme, krilnog igrača koji nema pretjeranih defenzivnih sklonosti u 87. minuti.

Poslije 90 regularnih minuta, niti jedan protivnik nije pucao u okvir gola što jasno oslikava kakvu smo utakmicu gledali večeras. U prvom produžetku gledali smo nastavak dešavanja iz regularnog dijela, kao da su obje reprezentacije čekale penale.

Vatreni su tek ulaskom Marka Pjace od 109. minute počeli igrati okomitije na vrata Portugalaca, a nova velika šansa propuštena je u 112. minuti.Marcelo Brozović ubacio je iz kornera, ponovo je Vida bio na skoku gdje je imao čistu situaciju, budući da je njihov golman Rui Patricio poletio u prazno. Lopta je, nažalost, opet završila pored gola.

I onda, šok. Flashback. Vraćaju se slike Pratera, miješaju se se turske i portugalske boje. Oni slave, mi tugujemo. Ivan Perišić pogodio je stativu u 117. minuti, iako su svi tu loptu vidjeli u golu.

Odmah su Portugalci izašli u kontru, napravili ubojitu kombinaciju gdje seRicardo Quaresma našao na pravom mjestu u pravo vrijeme i poentirao za prolazak Portugalaca u četvrtfinale gdje ih čeka Poljska u Marseilleu.

Hrvatska je pružila igru visoke kvalitete na cijelom Euru, pa čak i subotnjoj u utakmici koja ih je eliminirala iz daljnjeg natjecanja.