Početna - IZDVOJENO - Isplaćena posljednja rata za bazene Kanrida
bazeni kantrida
foto: rijekasport

Isplaćena posljednja rata za bazene Kanrida

Povodom ovotjedne isplate posljednje rate gradskih obveznica kojima su građeni riječki bazeni, gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel na konferenciji za medije na Bazenima Kantrida zahvalio se građanima i investitorima koji su svojim ulaganjem prije deset godina omogućili izgradnju ovog veličanstvenog sportskog objekta. Ukupni iznos izdavanja gradskih obveznica namijenjenih izgradnji kompleksa Bazeni Kantrida iznosio je 180 milijuna kuna, odnosno 25,4 milijuna eura.

Obilježavanju dovršetka isplate gradskih obveznica na Bazenima Kantrida prisustvovali su Vojko Obersnel, gradonačelnik Rijeke, mr.sc. Božo Prka, predsjednik Uprave Privredne banke Zagreb, Ivana Gažić, predsjednica Uprave Zagrebačke burze, Goran Kursan, direktor tržišta kapitala PBZ-a i Zoran Roje, vaterpolist i olimpijac. Medijima i predstavnicima PBZ-a, institucija koje upravljaju Bazenima i svih sportskih klubova koji ih koriste predstavljeni su rezultati rada riječkih bazena, od otvorenja do današnjih dana, kao i uloga koju je ovaj gradski projekt odigrao na tržištu kapitala, odnosno model kojim je Rijeka uspješno izgradila Bazene Kantrida.Prije točno osam godina Bazeni Kantrida počeli su s radom. Kompleks se gradio u pet faza, a njegovom nastanku pomogli su svi oni koji su kupovali gradske obveznice, koje su izdane 2006. godine.

„U roku od 10 godina izvršena je naša obveza, a to je isplata svima onima koji su gradske obveznice kupili. Točno predviđenim rokovima i dinamikom danas je krenula uplata prema investitorima i građanima zadnje tranše obveznica. Riječ je ukupnom iznosu od gotovo 19 milijuna kuna“, rekao je gradonačelnik Obersnel, podsjećajući da je to tada bilo prvo i do danas jedino izdanje gradskih obveznica koje su aktivno nuđene građanima.

„Zahvaljujem se svima koji su kupili gradske obveznice i na taj način osigurali sredstva za izgradnju ovog kompleksa bazena na Kantridi – jedne moderne sportske infrastrukture koja je bitno unaprijedila sport u gradu Rijeci, ali i puno šire“, rekao je gradonačelnik. Dodao je kako opravdanost izgradnje riječkih bazena možda i najbolje dokazuje podatak da je od otvaranja kompleksa, 24. srpnja 2008. godine, pa do kraja lipnja 2016. godine zabilježeno čak 2.230.252 ulaza, što građana, što sportaša. Plivališta koriste sve dobne skupine, od šestog mjeseca života na treće dobi, a bazeni su puni od jutra do mraka.

Gradonačelnik je također podsjetio u kojoj mjeri je izgradnja kompleksa bio tehnički zahtjevan projekt koji se izvodio u 5. faza, od ožujka 2005. do 2. lipnja 2011. godine. Najveći dio kompleksa izgrađen je do sredine 2008. godine zbog održavanja Europskog prvenstva u plivanju u malim bazenima, a potom se nastavilo s radovima na bazenu za skokove u vodu. Za cijeli taj projekt bile su potrebne čak 32 građevinske dozvole. „Jedan od naših zadataka bio je da postojeći bazen cijelo vrijeme izgradnje bude u funkciji kako se ne bi doveli u pitanje pripreme i treninzi sportaša“, rekao je Obersnel, dodajući kako posebna zahvala ide građevinarima koji su te radove izveli, a to su poslovna udruga koju su činile tvrtke Strabag d.d. Zagreb i GP Krk d.d. Krk uz koordinaciju Grada Rijeke, Rijeka sport-a d.o.o. i Energo d.d.

Ukupno je izgrađeno 5 bazena, ukupne vodena površine od 3.300 m² – dva olimpijska bazena, bazen za skokove u vodu, bazen za rasplivavanje i jedan dječji bazen. Članovi sportskih klubova tj. udruga, najbrojniji su korisnici, a veći dio njih je na javnim potrebama Grada Rijeke. Bazene također koriste reprezentacije, institucije, tvrtke i građani. Od službenog otvaranja do danas Bazeni broje 1.611.304 ulaza članova različitih sportskih klubova.

„Broj klubova s godinama je rastao tako da je 2008. godine plivališta koristilo 12 klubova, a danas ih koristi 18. Osim toga, Bazene je, uz gotovo 300.000 građana, koristilo i više od 78 tisuća stranih sportaša“, rekao je Obersnel. Od tada je održano 2.612 natjecanja, i to u vaterpolu (1.991), plivanju (430), sinkroniziranom plivanju (155) i skokovima u vodu (36). Samo u ovoj godini održana su 142 natjecanja.

S obzirom na prilagođenost kompleksa osobama s invaliditetom, Bazeni Kantrida bili su domaćini državnih natjecanja plivača s invaliditetom, festivala plivanja za osobe s invaliditetom kao i otvorenih regionalnih natjecanja u plivanju za osobe s invaliditetom.

Gradonačelnik je posebno istaknuo brojne međunarodne nagrade te dva važna događaja na Bazenima, a to su lanjsko gostovanje reprezentacije SAD-a u svom najjačem sastavu koja se u Rijeci pripremala za Svjetsko prvenstvo, kao i projekt „Rijeka pliva“ kojim je svoj djeci osnovnih škola Grada Rijeke omogućen besplatan tečaj plivanja.

Predsjednik Uprave Privredne banke Zagreb Božo Prka rekao je kako se Rijeka kroz izgradnju riječkih bazena isprofilirala ne samo kao grad kulture nego i kao grad sporta, na što trebaju biti ponosni ne samo Riječani i Rijeka, već i cijela Hrvatska.

„Nikada nisam sumnjao u realizaciju ovog projekta. Bio sam jedan od prvih ulagača i u ove obveznice uložio 30 tisuća kuna. Na kraju kad vidim sve ovo, sretan sam što će ovaj objekt trajati za brojne buduće naraštaje“, rekao je. Prka je posebno naglasio da je omogućavanje participativnog financiranja, odnosno omogućavanje građanima da većinski sudjeluju u financiranju projekta, kao što je to Grad Rijeka napravio, nešto što Europa danas sve više promovira.

„Građani su financirali projekt kroz deset godina i projekt im se isplatio. Bilo je to inovativno financiranje od Grada Rijeke i sama poruka koju ostavljate, pokazuje vašu kredibilnost i šansu da ubuduće bilo koji projekt financirate s puno nižim kamatnim stopama“, rekao je Prka.

Predsjednica Uprave Zagrebačke burze Ivana Gažić istaknula je da današnjom isplatom i završetkom projekta Grad Rijeka dala važan primjer drugim gradovima u Hrvatskoj na koji način se mogu financirati upravo putem tržišta kapitala. „Grad Rijeka pokazao je vrlo veliku financijsku zrelost i samim time što je uredno ispunjavao sve svoje obveze“, rekla je Gažić.

Govoreći koliko su građani i investitori dobili ulaganjem u gradske obveznice, Goran Kursan, direktor tržišta kapitala PBZ-a, naglasio je kako su oni koji su 2006. godine uložili 100 kuna danas za to dobili 145 kuna. „Svi oni koji su kupili riječke obveznice dobit će povrat novca uvećan za pripadajuću kamatnu stopu od 4,125 posto godišnje. Ulaganje u gradske obveznice građanima se itekako isplatilo“, rekao je Kursan.

Proslavljeni riječki olimpijac Zoran Roje na kraju je dodao kako su Bazeni svojom ljepotom i pozicijom postali simbol grada Rijeke. Osim toga, Sportsko društvo Primorje dobilo je izvrsne uvjete za rad, razvoj sporta i organizaciju sportskih događanja.

„Bazene dnevno koristi oko 900 ljudi i time je ispunjena njihova najvažnija svrha – promocija zdravlja građana. S druge strane potaknulo se osnivanje i drugih klubova, a Rijeka je postala centar razvoja vodenih sportova u Istri i Primorsko-goranskoj županiji“, rekao je Roje, dodajući da se ostvarilo nešto što ni oni najmaštovitiji nisu mogli sanjati.

Kompleks Baznei Kantrida uz plivališta ima i brojne druge sadržaje: javnu garažu na 4 etaže, 18 svlačionica, 2.152 sjedalica, fitness i ambulantu za sportaše, salu za analizu, prostor za pripremu sportaša, dvije konferencijske dvorane, urede za klubove i upravu, strojarnicu, ellness & spa centar Marco Polo, caffe bar 08, ronilački klub Marco Polo, restoran Sorisso, turistička agencija InCroatia… Osim toga, građanima i organizatorima događaja na raspolaganju su besplatni bežični pristup gradskom internetu, hotSPot rješenje, video stream, podvodne kamere i prilagodba osobama s invaliditetom.

Rabljena Vozila

Komentiraj

x

Pogledajte još

Najavljen Program 14. Dana antifašizma u Opatiji

Tema ovogodišnjih 14. Dana antifašizma u Opatiji (DAF) koji će se održati od 1. do 3. ožujka 2023. godine je ...