Početna - GOSPODARSTVO - Niče li nova Marišćina uz rub Parka Prirode Učka
DCIM108GOPRO

Niče li nova Marišćina uz rub Parka Prirode Učka

Želimo li novu Marišćinu na obroncima naše Učke

Iz MO Veprinac Učka upućuju Prijedloge izmjena i dopuna prostornog plana Grada Opatije koje je odnose na trenutnu javnu raspravu koja traje do 21.12.2020.

“Naše primjedbe odnose se „samo“ na izgradnju reciklažnog dvorišta za građevinski otpad, kompostanu i azil za nezbrinute životinje za što sve mislimo da nema mjesta u turističkom Veprincu na vratima Parka prirode Učka.

Mislim da smo dobro naglasili što i zašto ne prihvaćamo u Prijedlogu. U tekstu samo istaknuli neke dijelove koje mislimo da bi trebalo napomenuti. Umjesto zaključka možda je dovoljno napomenuti da zahtijevamo da se brišu sve odredbe koje se odnose na reciklažno dvorište za građevinski otpad, kompostanu i azil za životinje.”, poručuju iz Mjesnog Odbora.

foto: Ivo Biočina
foto: Ivo Biočina

Reagiranje vijećnika i njihov apel javnosti kao i prijedloge promjena prenosimo u cjelosti.

Članovi MO Veprinac – Učka održali su 9. prosinca 2020. godine sastanak MO uz prisustvo 6 od 7 članova MO Veprinac – Učka a sedmi član je nakon održane sjednice također dao svoj glas na dani zaključak.

  1. točka dnevnog reda sastanka bila je informacija o prijedlogu Izmjena i dopuna Prostornog plana uređenje Grada Opatije (u daljnjem tekstu; Prijedlog). Nakon uvida u tekstualni dio gore navedenog Prijedloga te uvida u katastarsku kartu, članovi MO Veprinac-Učka jednoglasno donijeli su sljedeće primjedbe na prijedlog;

Na „vratima“ Parka prirode Učka ovim Prijedlogom  tamo se želi izgraditi  reciklažno dvorište za građevinski otpad, kompostana i azil za životinje

Za MO Veprinac-Učka neprihvatljivo je da se na „vratima“ Parka prirode Učka ovim Prijedlogom  tamo želi izgraditi  reciklažno dvorište za građevinski otpad, kompostana i azil za životinje.

Veprinac se već duži niz godina turistički razvija i ima niz kuća za odmor sa bazenima a koji kapaciteti su ove godine, bez obzira na korona-krizu, bili poprilično popunjeni. Turisti žele biti u miru, izdvojeni od gradskog centra, a opet  blizu, i uživati u pogledu na more i odmoru. Veći broj mještana uredio je svoje zapuštene kuće ili nadogradio svoje već postojeće kuće i apartmane kako bi privukao veći broj turista. Turistička zajednica Grada Opatije obuhvatila je zaleđe Opatije u projekt Feel&Taste a koji je okupio OPG-ove i posebne ponude (Etno zbirke) kao novu turističku vrijednost i ponudu zaleđa. Imamo Strategiju Grada Opatije a koja posebno mjesto daje bogatstvu opatijskog zaleđa koji bi se tek sada (kada je u Opatiji već puno toga izgrađeno) trebao početi razvijati. Grad Opatija sufinacira samozapošljavanje kroz poticaje za otvaranje OPG-a i mogućnost da se proizvedeno plasira turistima „direktno na vratima“.  Sve zajedno je dobra podloga za održivi razvoj zaleđa.

Većina mještana ili investitora imala je želju investirati u turističke kapacitete u zaleđu – Veprincu i Poljanama upravo zato jer na tom području nema radnih zona (osim jedne na području Zagrada koja je u prostornom planu od 2009. godine i koja se već razvija dugi niz godina i nije nepoznanica) i nema u važećoj prostorno planskoj dokumentaciji mogućnost izgradnje sadržaja koji bi ugrozili turističke i poljoprivredne usluge.

U Javnom pozivu za Prijedlog navedeno je da se  Izmjena plana provodi se samo u tekstualnom dijelu plana dok grafički dio plana nije predmet ove izmjene plana i posebno je dodana važna napomena da Prilikom predmetnih izmjena i dopuna plana NIJE MOGUĆA PRENAMJENA ZEMLJIŠTA U GRAĐEVINSKO ZEMLJIŠTE.

Međutim u tekstualnom dijelu Prijedloga piše da se izvan građevinskih područja može graditi; 

–  prometna i slične infrastruktura,

– stambene i gospodarske zgrade za vlastite potrebe i potrebe seoskog turizma, a sve u funkciji obavljanja registrirane poljoprivredne djelatnosti

– planinarski domovi, skloništa i vidikovci,

– građevine za potrebe obrane i sada se dodaje 

– reciklažno dvorište za građevinski otpad,

– kompostana

– azil za životinje.

Zdravstvenom i sportsko rekreacijskom sadržaju crveno svjetlo, reciklažnom dvorištu i kompostani zeleno.

Nije moguća prenamjena zemljišta u građevinsko ali se izvan građevinskog područja može graditi !?

Nakon toga stoji članak u kojem piše da se radi očuvanja prirodnih vrijednosti izvan građevinskih područja nije dozvoljena izgradnja građevina zdravstvene i sportsko-rekreacijske namjene.

Znači da reciklažno dvorište građevinskog otpada i kompostana čuvaju prirodne vrijednosti!? 

slap banina učka
foto: arhiva

Vodozaštitno područje, izvori vode, Park prirode

Nedopustivo je da se reciklažno dvorište građevinskog otpada ima namjeru graditi na parceli koja je smještena do granice Parka prirode Učka i u neposrednoj blizini naselja Maćuki i na području „potoka“ i vodozaštitne zone a koja će „djelatnost“ devastirati ne samo to područje na kojem će biti reciklažno dvorište za građevinski otpad nego i šire područje oko njega. Udaljenost od 300 m (kako objašnjava izrađivač plana) je zakonska udaljenost od kuća ali svakako je nedostatna za ovu „djelatnost“. Da smo uređena država i imamo dobre Zakone i pravilnike ne bismo, možda, reagirali, ali mi u takvoj državi ne živimo. Reciklažno dvorište, osim što će teški kamioni prolaziti kroz mjesto, stvarati će toliku buku prilikom drobljenja betona i ostalog materijala a da o prašini i ne govorimo. Cijeli jedan dio borove šume u potpunosti će se devastirati. Osim toga teren predviđen za reciklažno dvorište je toliko strm (padina prema potoku) da bi se trebalo investirati u ogromne potporne zidove koji bi onemogućili da se „potok“ zatrpa, što smo sigurni da se neće investirati nego će se samo dovoziti materijal kamionima i zatrpavanjem stvoriti ravniji dio – dobiti ćemo smetlište. Cijelo područje je vodozaštitna zona i moglo bi onečistiti podzeme vode a znamo da je na 1 km zračne linije izvor vode na Učki pa bismo time mogli ugroziti izvor najkvalitetnije pitke vode u Hrvatskoj.

Srmad koji bi se širio iz kompostane protezao bi se za vrijeme tramontane od Veprinca do doljnjih Poljana pa bismo od turistički razvijenog zaleđa dobili novu Marišćinu. Ne možemo se složiti sa izrađivačem plana koji je na javnom izlaganju konstatirao da se u kompostanu odvozi samo biozagradivi zeleni otpad, jer znamo da centar Opatije ima problema sa deponiranjem „kuhinjskih ostataka –pomijama“ koje bi sigurno završile u kompostani.

Azil za životinje predviđen je preblizu kućama koje sada postoje a u saznanju smo da se na području građevinskog dijela naselja Maćuki treba izgraditi prihvatilište za djecu bez roditelja a na dijelu izvan građevinskog područja vinogradi. Nemoguće se zamisliti takav suživot.

Izrađivač plana izgradnju reciklažnog dvorišta za građevinski otpad, kompostanu i azil za životinje predvidio je na dvije katastarske čestice (parcele) u vlasništvu Republike Hrvatske. Same parcele su ogromne, jedna ima 85.000 m2 (kč.br. 178/1 k.o. Vasanska) a druga  se proteže kroz cijelo „zaleđe“ Tumpića pa sve do Zagrada i ima 228.000 m2 (kč.br. 867/1, k.o. Vasanksa). Nije točno određeno gdje bi to trebalo biti pa je neprihvatljivo da se za izgradnju izvan građevinskih područja izdvajaju tako velika zemljišta jer bi moglo doći do devastacije širih razmjera a to kasnije teško da bismo mogli spriječiti.

Na kraju, a ne manje bitno, Prijedlog za izgradnju reciklažnog dvorišta za građevinski otpad, kompostane i azila za životinje trebale bi usuglasiti sve tri lokalne samouprave i dogovoriti se o zajedničkom mjestu za sve a ne da Grad ili svaka Općina gradi to za sebe. Cijelo područje Grada Opatije izuzetno je turistički orijentirano i takvoj gradnji ovdje nema mjesta. Tom djelatnošću ionako se neće baviti Grad Opatija već će iste dati „na korištenje“ nekom koncesionaru za reciklažu građevinskog otpada a kompostanu društvu „Komunalac“. Znamo da je  Komunalac poduzeće koje se bavi komunalnim otpadom za sve tri lokalne jedinice; Grad Opatija, Općina Matulji i Općina Lovran. Znači da bi se na Veprinac odvozilo smeće iz sve tri lokalne jedinice, isto je za građevinski otpad i za azil za životinje.

Veprinac bi usvajanjem ovog Prijedloga dobio ; buku, smrad, prašinu, devastaciju zelenih površina, moguću devastaciju podzemnih voda i to sve nadomak Parka prirode Učka zato smo protiv dijelova ovog Prijedloga koji bi mogli trajno naštetiti razvoju mjesta.

Kao članovi MO Veprinac Učka vjerujemo da bi većina veprinčana bila za to da se u Veprincu napravi Dom Zdravlja, Vatrogasni dom, Policijska postaja pa čak i nogometno igralište, da je potrebno, a koje neke od projekata su neki Mjesni odbori na području Grada odbijali proteklih godina ali reciklažno dvorište za građevinski otpad, kompostanu i azil za životinje NE PRIHVAĆAMO!”, zaključuju iz MO Veprinac-Učka

reciklažno dvorište
foto: www.grd.hr

“Nažalost, moram ovu teme ispolitizirati jer za napomenuti je da je ovaj prijedlog da se ove „tri stvari“ izgrade u Veprincu ustvari prijedlog predstavničke većine Grada Opatije, naravno uz pomoć izrađivača Prijedloga izmjena i dopuna prostornog plana, jer je predsjednik gradskog vijeća na prošloj koordinaciji Mjesnih odbora istaknuo da je; predstavnička većina sa odborom za prostorno uređenje, planiranje i zaštitu okoliša pronašla teren na kojem se može izgraditi reciklažno dvorište za građevinski otpad, kompostana i azil za nezbrinute životinje! Pa tako ne mogu da se ne osvrnem na poziv Akcije mladih (koji su, koliko nam je poznato, još uvijek u predstavničkoj većini) da se opatijci uključe u javnu raspravu po Prijedlogu da bi spriječili izgradnju u zaštićenoj zoni Opatije i Voloskog ali nigdje ne spominju da se treba spriječiti izgradnja i devastiranje zaštićene zelene zone Veprinca! Akcija mladih hvali se uspjehom što se nije izgradio hotel kod Katinića i tako se nije devastiralo zelenilo ali može se devastirati cijelo područje Veprinca izgradnjom kompostane, reciklažnog dvorišta za građevinski otpad! Opatiji i Voloskom zelenilo a nama u Veprinac – Marišćina!”, ističe Zorica Sergo iz Mjesnog odbora te poziva mještane Veprinca i Poljana kao i sve ostale građane Opatije da sudjeluju u javnoj raspravi.

Izvor: MO Veprinac-Učka
Preuzeto s: Rivijera News

Rabljena Vozila

Komentiraj

x

Pogledajte još

(FOTO) U Opatiji održan sastanak s gospodarstvenicima iz Kine

Gradonačelnik Fernando Kirigin i ravnatelj Regionalne razvojne agencije Primorsko-goranske županije “Prigoda” Vedran Kružić održali su sastanak sa predstavnicima kineske tvrtke ...