U četvrtak, 20. srpnja u stanu na području Marčeljeve Drage u Rijeci počinjeno je kazneno djelo na štetu 79-godišnje hrvatske državljanke. Navedena je nakon zaprimljenog telefonskog poziva osobe koja se predstavila kao bankarska službenica predala nepoznatoj ženskoj osobi novac. Materijalna šteta se cijeni na više od 15 000 kuna.
Osobe starije životne dobi laka su meta raznih prevaranata i počinitelja koji iskorištavaju njihovo povjerenje, nepažnju, životnu dob, slabiju pokretljivost ili vid i slično te dovode u zabludu. Počinitelji dolaze u stanove ili kuće starijih osoba predstavljajući se najčešće kao bankarski službenici, službenici mirovinskog ili socijalnog osiguranja, porezne uprave, policije, kao razni medicinski stručnjaci ili stručnjaci za alternativnu medicinu, trgovci, inkasatori, dostavljači, organizatori raznih besplatnih promocija ili nagradnih igara, pripadnici vjerskih skupina, nude razne usluge (masaža i sl.) i predmete na prodaju.
Ponekad prevaranti građane dovode u zabludu prikazujući tjelesne nedostatke koji u stvarnosti ne postoje (sljepoća, gluhonijemost i slično) ili se predstavljaju kao stradalnici požara, poplava, potresa i drugih nepogoda ili pak jednostavno traže čašu vode.
Građani takve osobe puštaju u svoje domove ne provjeravajući o kome se radi, a ostavljajući ih bez nadzora olakšavaju im činjenje kaznenih djela (u većini slučajeva prijevara i krađa).
Počinitelji kaznenih djela postupaju s namjerom pribavljanja imovinske koristi, dovode u zabludu žrtve lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica navodeći ih da na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učine ili ne učine.
Kako bi se zaštitili od ovakve vrste prijevara i drugih s njima povezanih kaznenih djela, svim građanima, a posebice onima starije životne dobi savjetujemo:
– ne otvarajte vrata i ne puštajte u svoje domove nepoznate osobe sve dok niste sigurni o kome se zaista radi što želi
– provjerite tko vam se nalazi ispred vrata kroz ”špijunku” ili koristite sigurnosni lanac na vratima
– kada ste sami u stanu ili kući ne stavljajte to do znanja sumnjivim osobama – pozovite nekoga od obitelji ili susjeda da vam se pridruži
– od osoba koje se predstavljaju kao djelatnici različitih ustanova ili tvrtki zatražite službene dokumente ili odgovarajuće iskaznice – sve službene osobe dužne su ih imati i dati vam ih na uvid
– ukoliko vam je osoba i dalje sumnjiva prije puštanja u svoj dom telefonom provjerite da li ju je služba koju navodno predstavlja uputila k vama
– ako je nepozvana osoba uporna u namjeri da uđe u vaš dom žurno obavijestite policiju, obitelj ili susjede
– posebno budite oprezni ukoliko netko traži vaše osobne podatke – osobni podaci su zakonom zaštićeni i može ih prikupljati samo ovlaštena osoba uz vaš pristanak
– upamtite izgled osoba (boju kose i očiju, visinu, stas ), karakteristike govora kao i podatke o vozilu kojim su se sumnjive osobe dovezle.
Ukoliko posumnjate u osobe, a posebice ako ste oštećeni na sličan način od nepoznatih osoba ODMAH obavijestite policiju na broj 192 ! I vaši susjedi mogu pomoći zamjećivanjem nepoznatih osoba u blizini stanova i kuća posebice onih u kojima žive starije osobe. Svaka korisna informacija policiji može pomoći u otkrivanju i sprječavanju počinitelja ovih kaznenih djela.
Idete na