U vremenu novih tehnologija teško je pratiti sve promjene oko nas. Ono što je još teže jest zaštiti svoje dijete u digitalnom dobu. Iz tog razloga Centar tehničke kulture Rijeka i partneri na projektu ASAP – aktivni i sigurni ambasadori promjene (Centar za socijalnu skrb Rijeka, SOS telefon grad Rijeka i Društvo za kibernetiku psihoterapije) donose četiri radionice za roditelje.
Radionice će se održavati sljedećih mjesec dana petkom, s početkom u 17 sati u Centru tehničke kulture Rijeka (Školjić 6, 1. kat). Radionice se provode uz financijsku potporu Ministarstva socijalne politike i mladih kroz projekt ASAP – aktivni i sigurni ambasadori promjene.
Prva radionica Parentalcontrol održat će se već ovog petka, 28. studenog 2014. Na radionici Parentalcontrol biti će govora o sve većoj izloženosti djece i maloljetnika cyber nasilju, rizičnim ponašanjima na Internetu, roditeljskoj kontroli vremena provedenog na računalu i sadržaja kojemu djeca i maloljetnici imaju pristup. Neke od tema o kojima će se govoriti na radionici su:različiti oblici potencijalnih rizika na računalu, pojam Parentalcontrol (roditeljska sigurnost i kontrola), modul roditeljske sigurnosti i kontrole u operativnom sustavu MS Windows 8, poznatiji programi za roditeljsku sigurnost i kontrolu te pregled besplatnog programa za roditeljsku sigurnost i kontrolu Qustodio.
Na radionici Cyberbulling, koja će se održati tjedan dana kasnije (petak, 05. prosinca 2014.) govorit će se o zlostavljanju djece na Internetu od strane vršnjaka, ali i seksualnih predatora te na koji način djecu uputiti u moguće opasnosti i što učiniti ako dijete postane žrtva cyberbullinga. Neke od tema o kojima će se govoriti na radionici su: što je cyberbulling, tko može postati žrtva cyberbullinga, tko je cyberbully i što učiniti ako je dijete žrtva cyberbullinga.
U petak 12. prosinca 2014. na radionici Čujemo li se? roditelji će dobiti priliku da promisle o svom načinu komunikacije sa svojom djecom te na koji način mogu unaprijediti istu. Kroz rad će se ukazati na neke najčešće greške koji roditelji rade u razgovoru s djecom te na koji način bolje slušati i razumjeti što im ona poručuju. Na radionici će se govoriti o slijedećim temama:aktivno slušanje, provjera razumijevanja i vježba „razgovor u miru“.
Posljednja radionica Dijeljenje iskustava održat će se u petak 19. prosinca 2014. Roditelji će na radionici imati priliku iskusiti rad grupe podrške te će iznositi svoje probleme i pitanja na koja će grupa davati odgovore i prijedloge te možda dati i drugo viđenje situacije. Susret će biti radioničkog tipa i radit će se na iskustvenom učenju i dijeljenju iskustava.
Svi roditelji su dobrodošli, potrebno je samo najaviti svoj dolazak na mail hgalogaza@ctk-rijeka.hr ili na broj telefona 051/320 280. Moguće je sudjelovati na samo jednoj, ali i na svim ponuđenim radionicama, ovisno o interesu roditelja.