Početna - IZDVOJENO - Razgovor s nagrađivanim švicarskim umjetnicima u Filodrammatici
Jud i Wachter

Razgovor s nagrađivanim švicarskim umjetnicima u Filodrammatici

…” arheologija tišine u digitalnom dobu

razgovor sa švicarskim umjetnicima Christophom Wachterom i Mathiasom Judom

Filodrammatica (velika dvorana), Korzo 28/1, Rijeka

Utorak, 29. kolovoza 2017. u 20 sati

Na koji je način tišina povezana s bučnim komunikacijskim kanalima današnjice? Koliko smo svjesni glasova koji ostaju izvan naših uobičajenih tokova informacija? Koja je moguća veza između rata u Siriji, rasprava o privatnosti koje se vode u Europi i kineskih internet kafića? Ovim će se pitanjima baviti umjetnici Christoph Wachter i Mathias Jud, koji će u utorak 29. kolovoza, s početkom u 20 sati, u velikoj dvorani Filodrammatice (Rijeka, Korzo 28/1) predstaviti svoj dugogodišnji rad na razmeđi aktivizma i umjetnosti.

Rođeni u Zürichu i s trenutnim prebivalištem u Berlinu, umjetnici su sudjelovali na brojnim međunarodnim izložbama i osvajali mnoge nagrade diljem svijeta. Veliko zanimanje svjetske publike i medija pobudili su projektima picidae, New Nations i qaul.net, koji se temelje na principima otvorenog koda te razotkrivaju postojeće oblike cenzure na internetu, predstavljaju izazov procesima gomilanja političke moći i doprinose rješavanju problema ovisnosti o dominantnoj komunikacijskoj infrastrukturi. Potaknuti otkrićima Edwarda Snowdena o špijuniranju njemačke vlade i stanovništva od strane američkih i britanskih agencija – uključujući mobitel Angele Merkel – umjetnici su na poziv švicarske ambasade u Berlinu 2014. godine pokrenuli projekt Can you hear me?. Na krovove zgrada između američke i britanske ambasade postavili su improvizirane antene i pozvali sve zainteresirane da putem uspostavljene mreže pokušaju ostvariti komunikaciju s onima koji ih nadziru, što je rezultiralo brojem od 15.000 odaslanih poruka.

Alati koje su umjetnici ostavili u nasljeđe korišteni su od strane zajednica i aktivista u SAD-u, Europi, Australiji te u zemljama poput Sirije, Tunisa, Egipta, Irana, Indije, Kine, Tajlanda i Sjeverne Koreje. Iako je Vijeće Europe 2012. godine nagradilo njihov projekt Hotel Gelem, ne dijele svi oduševljenje njihovim radom – primjerice, od 2013. godine zabranjen im je ulazak u Kinu.

Umjetnici će ponuditi opći pregled zabačenih i skrivenih dubina mreže, s naglaskom na potrebu proučavanja trenutnih uvjeta za komunikaciju u svrhu svladavanja prepreka i međusobnog povezivanja izvan granica našeg postojećeg svjetonazora.

Razgovor u organizaciji Drugog mora vodit će Daphne Dragona, atenska kustosica koja od 2015. godine uređuje konferencijski dio berlinskog festivala medijske umjetnosti i digitalne kulture transmediale.

Ulaz je besplatan, a više o samom događaju i sudionicima saznajte ovdje.

Organizator: Drugo more

Program su podržali: Program Europske komisije Kreativna Europa, Zaklada Kultura nova, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Grad Rijeka – Odjel za kulturu, Primorsko-goranska županija

Program je realiziran u okviru State Machines, suradničkog projekta Aksiome (SI), Drugog mora (HR), Furtherfielda (UK), Institute of Networked Cultures (NL) i NeMe (CY).
http://www.statemachines.eu/

Ovaj projekt je financiran uz potporu Europske komisije. Sadržaj ove komunikacije isključiva je odgovornost autora i ni na koji način ne predstavlja stavove Europske komisije.

Program je realiziran u okviru programa Refleks.

Rabljena Vozila

Komentiraj

x

Pogledajte još

Najavljen Program 14. Dana antifašizma u Opatiji

Tema ovogodišnjih 14. Dana antifašizma u Opatiji (DAF) koji će se održati od 1. do 3. ožujka 2023. godine je ...