Početna - IZDVOJENO - Utemeljena UNESC-ova katedra za društvene i himanističke znanosti u medicini pri Sveučilištu u Rijeci
Unesco katedra 2

Utemeljena UNESC-ova katedra za društvene i himanističke znanosti u medicini pri Sveučilištu u Rijeci

U nazočnosti rektora Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. sc. Pere Lučina te rektora Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Damira Borasa, u zgradi Fakulteta zdravstvenih studija u Rijeci svečano je otkrivena ploča UNESCO-ve katedre, priznanje Centra izvrsnosti kojeg je Katedra za društvene i humanističke znanosti u medicini dobila za svoje djelovanje.

Katedra za društvene znanosti, koja od 2010. nosi puni naziv Katedra za društvene i humanističke znanosti u medicini) osnovana je 1976., a do 2008. vodio ju je njen utemeljitelj Ivan Šegota, koji je ranim okretanjem prema bioetici, uspio Katedru nametnuti kao pionira ove discipline u Hrvatskoj. Rijeka je bila 2008. domaćin 9. svjetskog kongresa o bioetici. Odlike Katedre su izrazita interdisciplinarnost i šarolikost formalnog obrazovanja njenih članova te izdavačka produktivnost. Od 1999., izdaju se povremeno Bioetički svesci, a u izdanju Katedre objavljeno je i nekoliko zbornika, monografija i prijevoda klasika bioetike. Od 2000. održavaju se godišnje „Riječki dani bioetike“, uključujući okrugle stolove na aktualne teme. Pod okriljem Katedre osnovano je i Hrvatsko bioetičko društvo, Međunarodno društvo za kliničku bioetiku i Hrvatsko društvo za kliničku bioetiku. Od 2010. Katedra izdaje međunarodni časopis Jahr – European Journal of Bioethics i pokreće projekte fokusirane na europsku bioetiku koji rezultiraju Prvom međunarodnom konferencijom o Fritzu Jahru, „Riječkom deklaracijom o budućnosti bioetike“..Suradnja s Katedrom za etiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu odredila je i buduću opredijeljenost Katedre prema afirmaciji koncepta integrativne bioetike.

Partneri Katedre za društvene i humanističke znanosti u medicini Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci u ovome su projektu Katedra za etiku Filozofskog fakulteta i Katedra za filozofiju i sociologiju Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Pravni fakultet Justinijan I. Sveučilišta 5v. Ćirila i Metoda u Skoplju, Jadran – Galenski laboratorij, d. d. Rijeka, Poliklinika Medico Rijeka i Klinički bolnički centar Rijeka.
Kako je kazao pročelnik Katedre, prof. dr. sc. Amir Muzur, nova UNESCO-va katedra imat će zahtjevnu zadaću pripreme optimalnog kurikuluma cjelovitog društveno-humanističkog obrazovanja koji će biti ponuđen medicinskim fakultetima i zdravstvenim veleučilištima u regiji. Riječ je o četvrtoj UNESCO-voj katedri u Hrvatskoj, uz dvije u Zagrebu i jednu u Osijeku.

loču UNESCO-ve katedre kao priznanje Centra izvrsnosti kojeg je Katedra za društvene i humanističke znanosti u medicini dobila za svoje djelovanje i postignuća otkrila je prorektorica za studije i studente Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija koja je uz prof. dr. sc. Nadu Gosić i Rut Carek glavnu tajnicu i voditeljicu Službe za UNESCO Ministarstva kulture RH doprinijela da ova Katedra dobije tu prestižnu titulu.

“Naslov UNESCO-ve katedre izvanredno je priznanje riječkom Sveučilištu, koje veseli svih s drugih sveučilišta u Hrvatskoj jer je ono potvrda da izvrsnost u znanosti i obrazovanju postoji. Riječka je katedra svojim djelovanjem, uzornom povezanošću katedri, ne samo u Hrvatskoj nego diljem svijeta, dosegnula svjetski vrh i ukazala na značaj integrativne bioetike na kojoj se, uz tzv. Liberal Arts, odnosno okretanje prema širem i raznolikom pristupu, dobrim dijelom temelji budućnost obrazovanja“, kazao je rektor Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Damir Boras, čestitajući ovu značajnu titulu.

Rabljena Vozila

Komentiraj

x

Pogledajte još

Najavljen Program 14. Dana antifašizma u Opatiji

Tema ovogodišnjih 14. Dana antifašizma u Opatiji (DAF) koji će se održati od 1. do 3. ožujka 2023. godine je ...