Do sada komunalno društvo “Čistoća d.o.o.” uložilo je gotovo pet milijuna kuna za kupnju kontejnera za odvajanje otpada, postavilo ih na poneke riječke ulice, a Zakon o održivom gospodarenju otpadom stupio je na snagu još u srpnju prošle godine. No, Riječani u potpunosti ne odvajaju otpad. Da je uistinu tako, dovoljno je pogledati unutrašnjost zelenih kanti u koje se baca komunalni otpad u centru grada, a u kojem bi trebao ići uglavnom bio otpad iz kućanstva.
U Čistoći ističu da su zadovoljni čistoćom onog smeća koje se do sada prikupilo na novi način, a na upit jesu li zapravo građani obvezni započeti s odvajanjem vrijednih frakcija otpada, naglašavaju da su prema Zakonu o održivom gospodarenju svi dužni odvajati smeće na mjestu gdje nastaje, ali dok se ne donesu podzakonski akti koji će detaljnije definirati obveze komunalnih društva, samih građana, definirati kazne, kontrolu odlaganja – sve nažalost za sada funkcionira na dobrovoljnoj bazi odnosno volji građana da ekološki postupaju.
– Mobilna reciklažna dvorišta bit će uskoro predstavljena javnosti, riječ je o projektu vrijednosti 1.138.000 kuna bez PDV-a, a s 40 posto sredstava podržao ga je Fond za zaštitu okoliša. Mobilna dvorišta cirkulirat će riječkim kvartovima i prikupljat će razne vrste otpada – od žarulja i baterija pa do stakla, kartona i slično. Podzemni spremnici tek su u planu i detalji o tom zahvatu bit će naknadno objavljeni, kažu u Čistoći, koja nastavlja s edukacijom. Do sada su info leci podijeljeni na više od 62.500 riječkih adresa, a u narednih nekoliko mjeseci postavljat će se edukativni plakati po stambenim zgradama i uspostaviti eko pultovi.