Početna - IZDVOJENO - Spriječimo požare- započela zabrana loženja vatre na otovorenom
požar
web

Spriječimo požare- započela zabrana loženja vatre na otovorenom

Od 1. lipnja do 31. listopada  te u razdobljima kada je na području Primorsko-goranske županije proglašena velika ili vrlo velika opasnost od požara na otvorenom prostoru, zabranjeno je svako loženje vatre na otvorenom prostoru. Izuzetno, nadležna javna vatrogasna postrojba može odobriti loženje vatre na otvorenom prostoru uz uvjet organiziranja vatrogasnog dežurstva, a na temelju pismenog zahtjeva pravne ili fizičke osobe.

Ukoliko se utvrdi da loženje vatre nije prijavljeno Policijska uprava primorsko-goranska podnijeti će protiv počinitelja obavezni prekršajni nalog. Novčane kazne su u visini od 500 do 1.000 kuna za fizičku osobu, od 2.000 do 10.000 kn za pravnu osobu, odnosno od 1.000 do 5.000 kn za fizičku osobu obrtnika.

Navedeno je propisano Odlukom o uvjetima loženja vatre na otvorenom prostoru, koju je donijela Županijska skupština Primorsko-goranske županije, a objavljena je u “Službenim novinama”, br. 14/2002 i 15/2010.

Loženjem vatre na otvorenom prostoru smatra se loženje vatre izvan zatvorenih, odnosno pokrivenih prostora s osiguranim ložištem kao što je:

  • spaljivanje smeća, korova, papira, suhe trave i žbunja, šikara, gustog šumskog raslinja (šiblja), slame i kukuruzovine, strništa, otpadnih grana i lišća nastalih pri sječi stabala, bilja i ostalog otpada,
  • bacanje šibica, opušaka i drugih gorećih i užarenih tvari na otvorene površine, osim na mjestima koja utvrdi pravna osoba koja gospodari ili upravlja otvorenim prostorom,
  • improvizirana ložišta vapnara, drugih objekata s otvorenim ložištem i roštilja koji se koriste na mjestima koja nisu određena za tu svrhu od pravnih osoba koje gospodare šumama i šumskim zemljištem, odnosno od nadležnog tijela jedinice lokalne i područne(regionalne) samouprave za ostale prostore kojima ne gospodare pravne osobe.

Otvorenim prostorom smatra se posebice poljoprivredno zemljište, zaštićeni dijelovi prirode, šume, šumska zemljišta, zemljište u neposrednoj blizini šume, zemljište na kojem su građevine javne i poslovne namjene, obalni pojas, odlagalište otpada, gradski parkovi i okućnice.

Pod otvorenom vatrom ne smatraju se roštilji u metalnom ili vatrootpornom kućištu izrađeni tako da ne postoji mogućnost da se iz kućišta vatra prenese na otvoreni prostor te improvizirani roštilji postavljeni na okućnicama u naseljenim mjestima. Navedeni roštilji mogu se koristiti uz uvjet da je očišćeno najmanje 1,5 metar okolnog zemljišta kako bi se onemogućilo širenje požara, uz obvezno postavljanje aparata za gašenje požara ili posude s vodom. Za korištenje improviziranih ložišta potrebito je očistiti okolno zemljište od svih gorivih tvari u krugu od 3 metra od ruba roštilja uz postavljanje aparata za početno gašenje ili posude sa vodom.

Uz to, Zakonom o zaštiti od požara propisane su oštre kazne za osobe koje izazivaju požare. Fizička osoba koja izazove požar kazniti će se za prekršaj novčanom kaznom od 15.000 do 150.000 kuna ili kaznom zatvora do 60 dana, a za slučaj izazivanja požara iz nehaja kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 2.000 do 15.000 kuna. Pravna osoba koja propustom izazove požar kazniti će se za prekršaj novčanom kaznom od 15.000 do 150.000 kuna, a odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 2.000 do 15.000 kuna.

Kako je čest uzrok požara ljudska nepažnja ili nemar, upozoravamo na neke od mogućih uzroka nastanka požara:

  • različiti uređaji i aparati koji koriste električnu struju, plin ili lož ulje potencijalna su opasnost za nastanak požara, a nepravilno rukovanje, neodržavanje i kvarovi mogu uzrokovati požare sa znatnim materijalnim štetama (npr. uključeno glačalo ostavljeno na stolu za glačanje bez nadzora, uključeno električno ili plinsko kuhalo i slično),
  • prije odlaska na godišnji odmor ili izbivanja iz stana/kuće potrebno je provjeriti i onemogućiti sve izvore od kojih može nastati požar (struja, plin i drugo),
  • odbacivanje gorućih šibica ili opušaka u plastične ili pletene koševe za otpatke ili na druge zapaljive materijale,
  • odbacivanje opušaka iz vozila tijekom vožnje,
  • ostavljanje u vozilu upaljača na dohvat sunčevim zrakama,
  • igra djece sa šibicama ili upaljačem, odnosno pušenje na skrovitom mjestu,
  • ukrašavanje prostora svjetiljkama i svijećama, naročito u vrijeme blagdana i proslava,
  • paljenje logorske vatre,
  • roštiljanje u prirodi.
Rabljena Vozila

Komentiraj

x

Pogledajte još

Najavljen Program 14. Dana antifašizma u Opatiji

Tema ovogodišnjih 14. Dana antifašizma u Opatiji (DAF) koji će se održati od 1. do 3. ožujka 2023. godine je ...