Početna - IZDVOJENO - Splitska policija i programeri izradili aplikaciju za zaštitu djece na internetu
IT
web

Splitska policija i programeri izradili aplikaciju za zaštitu djece na internetu

Splitska se policija prva u Hrvatskoj dosjetila kako na lokalnoj razini i na moderan način zaštititi djecu na internetu i društvenim mrežama, a u toj gotovo revolucionarnoj odluci pomogli su im mladi programeri koji su izradili aplikaciju sigurne mreže »SafetyNet – Bitka za sigurnost« kojom djeca kroz zabavu uče kako se zaštititi od opasnosti što vrebaju »na mreži«.
Rezultat je to odlične suradnje s Fakultetom elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB), Udruge mladih programera i gradom Splitom, no glavna nit vodilja bili su voditelj policijskog odjela prevencije Paško Ugrina i Ante Radoja te predsjednik Udruge mladih programera Marko Matijević.

Mladi programeri – inovatori izradili su aplikaciju za djecu u dobi od petog do osmog razreda. Glavni dio je kviz u kojem se sudionici natječu u znanju iz područja sigurnosti na internetu, potom su tu materijali za učenje, ali i sve o elektroničkom zlostavljanju, zloćudnim aplikacijama, društvenim mrežama i elektroničkoj pošti.

Osnovnoškolci se tako mogu upoznati s temama poput lozinki, sigurnosti bežičnih mreža te pročitati savjete kako sigurno komunicirati na internetu. Autori aplikacije u suradnji s policijom u jednom dijelu djecu informiraju o kažnjivom ponašanju na internetu navodeći pri tom kazne koje su predviđene za takva kaznena djela. Uz to ih upućuju i u način prijavljivanja nedjela i važnost povjeravanja roditeljima.

Paško Ugrina otvoreno kaže kako materijali za učenje nisu dovoljno zanimljivi djeci zbog čega je osmišljen kviz koji ih motivira da kroz igru uče i utvrde znanje o sigurnosti na internetu. »Točnim i brzim odgovorima osvajaju bodove što ih dodatno motivira da više puta igraju i ostvare što bolji rezultat. Mogu se prijaviti koristeći Facebook pa je njihov rezultat vidljiv na ljestvici, a na taj se način mogu i natjecati sa svojim prijateljima. U bazi kviza je pohranjeno 200 pitanja, a to bi trebalo biti dovoljno zanimljivo djeci da duži period provedu igrajući kviz i utvrđuju znanje koje će im sigurno biti dragocjeno«, kaže Ugrina. Dodao je kako su do projekta došli tražeći nove modele komunikacije s djecom te da je aplikacija održiva i može se nadograđivati.

Sve osnovne škole u Splitu već su dobile informativni materijal i velike letke koje financira Vijeće za prevenciju te se na svim stranicama osnovnih škola nalazi aplikacija »SafetyNet – Bitka za sigurnost«. Od rujna policija ima namjeru projekt proširiti i na županiju, točnije na osnovne škole u Zagori.

Projekt je ugledao svjetlo dana zahvaljujući entuzijazmu volontera, studenata i djelatnika FESB-a među kojima su Marko Matijević, Ivan Mršić, Nataša Munitić, Stipe Radić, Marko Roje i Lada Sartori. Sustav je pušten prije nekoliko dana, a sve kako bi se dobila povratna poruka od djece kako su to prihvatili.

»Za sada djeca o tome govore samo u superlativima. Ja sam stalno u kontaktu sa školama, gradom i FESB-om i mogu reći da su svi podjednako zadovoljni projektom. Ovo je model rada, komunikacije, prenošenja poruka i prevencije koju od nas očekuju današnje generacije djece. Isto tako, ovaj projekt služi da se razbije tamna brojka«, kazao je Radoja dodavši kako djeca na internetu mogu počiniti vrlo teška kaznena djela, ali i postati žrtve.

Marko Matijević je otkrio da se cijeli projekt radio u Računskom centru na FESB-u u kojem je sudjelovalo desetak ljudi među kojima i pet studenata. »Od ideje do razrade projekta prošlo je u gotovo godinu dana, dok je sam razvoj kviza i obrada materijala trajala par mjeseci. Ideja je došla od policije koju su roditelji osnovnoškolaca na njihovim brojnim preventivnim predavanjima često pitala o tome kako mogu zaštititi djecu na internetu pa je od toga naposljetku nastao ovaj projekt«, objasnio je Matijević.

Lokalna zajednica je u ovom slučaju očito odlično znala reagirati na problem, primjenjujući novi sistem koji se naziva i budućnost prevencije jer su predavanja po razredima, barem u ovom slučaju, već prošlo svršeno vrijeme.

 

Rabljena Vozila

Komentiraj

x

Pogledajte još

Najavljen Program 14. Dana antifašizma u Opatiji

Tema ovogodišnjih 14. Dana antifašizma u Opatiji (DAF) koji će se održati od 1. do 3. ožujka 2023. godine je ...