Srednjoškolac će zaraditi openu pred isključenje iz škole, a osnovnoškolac strogi ukor ukoliko unesu u školu oružje ali ga pritom ne koriste odnosno nikog ne ugroze.
Najtroža pedagoška mjera preseljenje u drugu školu (osnovac) ili isključenje iz škole (srednjoškolac) slijedi ako učenik oružje koristi, pri čemu “ugrozi sigurnost” drugih učenika ili zaposlenika škole, mjera je to koja proizlazi iz novog prijedloga Pravilnika o pedagoškim mjerama u školama.
Povrede ponašanja na temelju kojih će se od jeseni izricati pedagoške mjere za sve učenike u osnovnim i srednjim školama dijele se na četiri razine – lakše, teže, teške i osobito teške. Pritom u tešku povredu ponašanja ulazi unošenje oružja i opasnih predmeta u škole, a kao osobito teška smatra se korištenje oružja uz ugrožavanje sigurnosti. U istu kategoriju kao i korištenje oružja u školi ulaze – teška krađa, krivotvorenje i nasilno ponašanje.
Pedagoške mjere, predviđa prijedlog, izriču se zbog povrede dužnosti, neispunjavanja obveza, nasilničkog ponašanja i drugih neprimjerenih ponašanja. Po ovome prijedlogu, koji je na e-savjetovanju do 27. srpnja, svaki razrednik obavezan je na početku svake školske godine izvijestiti roditelje o pedagoškim mjerama.
Mjere se po novom dokumentu izriču i zbog neopravdanih sati. Tako će opomena slijediti kako za ponavljanje lakših povreda tako i za skupljenih 1 do 1,5 posto neopravdanih. Ukor će se dobivati za 1,5 do 2 posto neopravdanih, strogi ukor za 2 do 2,5 posto, a preseljenje ili isključenje za više od 2,5 posto neopravdanih od ukupnog broja sati.
Roditelji koji žele opravdati izostanak djetetu iz škole, morat će to učiniti u roku od pet dana od povratka učenika u školu. Prema informacijama iz Ministarstva obrazovanja, Pravilnik je izrađen na temelju novog Zakona o osnovnom i srednjoškolskom odgoju i obrazovanju, a očekuje se da bi trebao stupiti na snagu početkom nove školske godine. Smatraju da će pravilnik preciznije utvrditi i ujednačiti kriterije za izricanje pedagoških mjera. Cilj je da se za istu ili približno istu težinu prekršaja utvrde iste mjere, koje su dosad uglavnom bile propisane školskim statutima i razlikovale se od škole do škole. Nije im bio cilj, kažu, ići na štetu djece, piše Jutarnji list.